Okna i wyłazy dachowe – z otwieraniem górnym oraz dolnym

Okna dachowe to standardowe i bardzo popularne rozwiązanie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Okna dachowe doświetlają wnętrze, zapewniają widok na zewnątrz oraz umożliwiają przewietrzenie poddasza. W zależności od rodzaju poddasza i wymagań klienta do każdego pomieszczenia na poddaszu można dobrać odpowiedni typ okna dachowego. Ich uniwersalność, łatwość w montażu spowodowały, że są one powszechnie stosowane w budownictwie mieszkaniowym.
Zalecenia dotyczące montowania okien dachowych
W budynkach o kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi powinna wynosić co najmniej 85 cm. Natomiast na kondygnacjach powyżej 25 m nad terenem odległość ta powinna wynosić nie mniej niż 110 cm (zgodnie z rozp. Ministerstwa Infrastruktury Dz. U. nr 75 poz. 690). Należy podkreślić, że im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno tym lepsze będzie doświetlenie pomieszczenia. Zgodnie z normą DIN 5034-1 punkt 4.2.2a ” górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą ” . Kolejną ważną kwestią jest wysokość montażu okien dachowych posiadających nawiewniki. Zgodnie z instrukcją Instytutu Techniki Budowlanej nr 343/96 ” …nawiewniki należy instalować na wysokości nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika ” .
Dobór ilości i wielkości okien dachowych
Planując doświetlenie pomieszczenia należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę ilość i wymiary okien dachowych oraz ich usytuowanie w połaci dachowej. Ważne jest aby dostarczyć jak najwięcej światła dziennego, równomiernie rozłożyć je na całej powierzchni pomieszczenia, zapewniając jednocześnie dobrą widoczność.
W celu uzyskanie w pomieszczeniach na poddaszu optymalnego oświetlenia, wentylacji i dobrej widoczności, tzn. podwyższenia jakości życia, należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar okien. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego i warunków technicznych, ważny jest, współczynnik oświetlenia, zwany też współczynnikiem światła dziennego, który mówi, że minimalna powierzchnia szyb powinna stanowić od 1/8 do 1/12 powierzchni podłogi.
Co w praktyce znaczy, że jedno duże okno zastosowane w pomieszczeniu doświetli mniejszą powierzchnię niż dwa mniejsze okna. Z kolei cztery małe okna (o tej samej łącznej powierzchni szyb co duże okno), zamontowane na przeciwległych połaciach dachu, zwiększają jeszcze bardziej powierzchnię dobrego doświetlenia.
Równie ważny jest kierunek w którym okno zostało umieszczone. Okno wychodzące na południe jest skierowane prosto na słońce i sprawi, że dom będzie cieplejszy w wyniku pozyskiwania energii słonecznej w miesiącach zimowych. W lecie można regulować ilość światła i ciepła docierającego do wnętrz za pomocą szerokiego asortymentu rolet i markiz. Przez okno, które jest skierowane na północ, wpada mniej bezpośredniego światła słonecznego, ale pokój jest wypełniony rozproszonym światłem naturalnym.

